Daj dziecku wybór - konsekwencje tykające
- Kura Niedomowa
- 28 cze 2017
- 2 minut(y) czytania
Dzieci lubią decydować. Lubią mieć wybór. Lubią mieć rację.
Ciekawym narzędziem wychowawczym, które daje im ten wybór są właśnie konsekwencje tykające.
Można wprowadzić je jako uzupełnienie pakietu praw, obowiązków, przywilejów i nagród lub zastosować zupełnie osobno.
Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy my mówimy do dziecka "Wyłącz komputer. Wyłącz ten komputer. Wyłącz komputer, ile razy mogę ci powtarzać?!", a dziecko nie reaguje na nasze komunikaty. Nierzadko bywa tak, że sytuacja ta kończy się kłótnią, awanturą... Wybuch złości niemalże gwarantowany.
W tym momencie przychodzą nam z pomocą konsekwencje tykające.
Dajemy dziecku czas na zastosowanie się do polecenia, wtedy uniknie ono kary (utraty przywileju) bądź możliwość niedostosowania się wtedy spotyka je kara adekwatna do przewinienia. Np. nie przyszedłeś na czas na obiad, nie otrzymujesz deseru.
Jeżeli dziecko nie chce zakończyć choćby gry na komputerze możemy wydać mu komunikat: "Masz 5 min. Możesz dokończyć grę i wyłączyć komputer. Jeżeli tego nie zrobisz w wyznaczonym czasie - przychodzę i wyłączam komputer, a ponadto jutro nie będziesz grać wcale". Młodszym dzieciom warto nastawić timer (lub zwyczajny budzik), aby wiedziały kiedy upłynął wyznaczony czas.
Przypomina to trochę typowe liczenie do np.5, które jest jednym z rodzajów konsekwencji tykających. Jak policzę do 5, a ty nie zaczniesz się ubierać to...

Zasada jest taka, że dziecko samo dokonuje wyboru czy spotka go konsekwencja nieodpowiedniego zachowania czy nie. My dajemy mu szansę. Konsekwencja tyka jak bomba zegarowa i tylko i wyłącznie od dziecka zależy czy wybuchnie.
Kiedy dziecko się złości, tłumaczymy mu spokojnie, że przecież miało wybór i samo podjęło taką właśnie decyzję.
Pamiętajmy tylko o najważniejszym - musimy być konsekwentni w działaniu - jeżeli wyznaczyliśmy 5 min to MUSI to być 5 minut, a nie "no dobra... dodam ci jeszcze 3 minuty, ale to już ostatni raz". Dziecko szybko zobaczy, że rodzic daje się "urobić" i za każdym razem będzie chciało przeciągać czas w nieskończoność. Oczekując konsekwencji, zacznijmy od siebie. Rodzic musi być konsekwentny, inaczej żadne narzędzie wychowawcze nie będzie miało prawa być skuteczne.
Efekty powinny pojawić się po około 2 tygodniach stosowania przy pełnej konsekwencji.
Ostatnie posty
Zobacz wszystkieWbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo rozpoznać, co wymuszaniem jest, a co nie jest. Z tego powodu warto wyposażyć się w niezbędną do...
Commentaires