Konsekwencja
- Kura Niedomowa
- 28 lut 2017
- 2 minut(y) czytania
Dzisiaj krótki tekst dotyczący najczęstszego błędu, który popełniają rodzice. Jego nazwa brzmi: BRAK KONSEKWENCJI.
Bardzo często ubolewamy, że dzieci są niegrzeczne, nie słuchają swoich rodziców, próbują wszystko "wymuszać". Jednakże, klękam na kolano przed każdym rodzicem, który szczerze przyzna, że ani razu nie zdarzyło mu się być niekonsekwentnym.

Najgorsze jest to, że dzieci bardzo szybko uczą się jak "podejść" rodzica, aby porzucił swoje konsekwentne zamiary.
Jeden z najczęstszych przykładów, który podaję rodzicom to dziecko usiłujące wymusić w sklepie kupno jakiejś zabawki. Dziecko: - Mamo, kup mi ten sterowany samochód.
Mama: Nie kupię ci, jest za drogi. Poza tym, masz już bardzo dużo zabawek.
Dziecko: Ale takiego nie mam. Kup mi, proszę!
Mama: Mówiłam już, jest za drogi.
Dziecko: Kup mi! Ja chcę!
Mama: NIE.
Dziecko: Kup mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mama: (rozglądając się zaniepokojona wokół) Nie. Przestań krzyczeć.
Dziecko: Kup mi! (płacz, przechodzący w ryk)
Mama: Przestań.
Dziecko: (Płacz i szarpanie mamy.)
Mama: Przestań się tak zachowywać. Powiedziałam, że ci nie kupię.
Dziecko: Kuuuuuuuuuup miiiiiiiii!!!! (Kładzie się na ziemię, chwyta mamę za nogi i rozpaczliwie ryczy) Kuuuuup mi samochód!
Mama: (widząc reakcję przyglądających się i kiwających głowami ludzi w sklepie, ścisza głos) Już dobrze, kupię ci ten samochód. LUB - No dobrze, kupię ci samochód, ale nie ten, możesz wybrać tańszy.
Dziecko: (Bierze samochód z półki, niezwykle szybko się uspakaja i zadowolone idzie z mamą do kasy).
Nie zawsze wygląda to aż tak dramatycznie, ale to dobry, mocny przykład. Dzieci szybko wyczuwają, że jeśli zaczną krzyczeć/płakać/szarpać, mama ze wstydu przed innymi ludźmi szybciej ustąpi.
Zasada jest prosta: Jeżeli nie chcesz kupić, nie kupuj! Jeżeli dopuszczasz możliwość kupienia, kup od razu lub gdy usłyszysz magiczne słowo "proszę".
Zanim wyjaśnię mechanizm tej sytuacji, przedstawię krzywą wygaszania czyli eliminowania danej sytuacji, przy konsekwencji rodziców oraz przy braku konsekwencji rodziców.

Jak widać, jeżeli rodzic postępuje konsekwentnie, niegrzeczne zachowanie stopniowo zanika, ale w przeciwnym wypadku utrzymuje się z jeszcze większym nasileniem.
Czego uczymy dziecko ustępując mu kiedy zaczyna wpadać w atak "wymuszania", a mu z tego czy innego powodu ustępujemy?
- Kiedy proszę nie ustępuję, kiedy mówię stanowczo nie ustępuje, kiedy krzyczę nie ustępuje, ale jak już zacznę szarpać i rzucać się na podłogę to ustąpi, więc to jest skuteczna metoda. Muszę stosować ją częściej.
Sprawdza się - jest skuteczne - stosować!
Kiedy będziemy postępować konsekwentnie i odmawiać stanowczo, zachowania trudne tj. krzyk, szarpanie, itp. również mogą się pojawić, a nawet istnieje duże prawdopodobieństwo, że się pojawią, ponieważ dziecko będzie testować swojego rodzica, aby przekonać się czy jest sposób by mu ustąpił. Natomiast, jeśli dziecko doświadczy konsekwencji rodzica zachowania te będą traciły na swojej sile aż do całkowitego wygaszenia.
Istnieje prawdopodobieństwo, że takie zachowania mogą powrócić lub pojawić się w innej sytuacji, ale jeśli rodzic pozostanie konsekwentny, będą zanikały coraz częściej.
UWAGA!
Wybiórcza konsekwencja - raz ci ulegnę, a raz nie - jest bardzo niebezpieczna. Powoduje, że zachowanie niegrzeczne jest o wiele trudniejsze do wygaszenia i jego całkowite wyeliminowanie może zająć o wiele więcej czasu.
Ostatnie posty
Zobacz wszystkieWbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo rozpoznać, co wymuszaniem jest, a co nie jest. Z tego powodu warto wyposażyć się w niezbędną do...
Comments